Briar Cliff University announces commencement graduates

 

Sioux City, Iowa—Briar Cliff University hosted its 87th commencement ceremony on Saturday, May 12, 2018, at the Newman Flanagan Center on Briar Cliff’s campus. The ceremony honored the University’s 2018 candidates for undergraduate, master’s and doctorate degrees.

At the commencement ceremony, Rachelle L. Karstens, Interim President of Briar Cliff University, conferred degrees to 282 candidates. The 2018 graduates include:

Candidates for Doctor of Nursing Practice Degree

Trudy J. Bader, Moville, Iowa; Amber Dawn Bynes, Hull, Iowa; Annette Linga Fombu, Silver Spring, Maryland; Jennifer Leigh Greimann, Perry, Iowa; Jackie Lynn Kuchta, Sioux City, Iowa; Francisca Nebe, Mansfield, Texas; Jessica Rooker, Des Moines, Iowa; Mendy Marie Stoeser, Oklahoma City, Oklahoma; Uchenna Stephanie Ukoha, Frisco, Texas.

  

Candidates for Doctor of Physical Therapy Degree

Justin Lee Blatchford, Ponca, Nebraska; Kandace Burton, Sioux City, Iowa; Derek Allan Duerst, Norfolk, Nebraska; Clare C. Ehlbeck, Freeport, Illinois; Cassandra Dee Feske, Flandreau, South Dakota; Ryan Vincent Fraley, Sioux City, Iowa; Rachel Elizabeth Gazda, Omaha, Nebraska; Benjamin T. Green, Orange City, Iowa; Ashlie Ann Guarino, Beebeetown, Iowa; Charles Andrew Prescott Gunderson, Saint Paul, Minnesota; Grace Kathryn Herbold, Council Bluffs, Iowa; Jordan Huffman, Sergeant Bluff, Iowa; Haleigh Danielle Jackson, Britt, Iowa; Britney Lynn Kathol, Wynot, Nebraska; McKayla E. Knudson, South Sioux City, Nebraska; John Thomas Lynch, Marcus, Iowa; Sara Ann Panek, Tea, South Dakota; Kourtni Robinson, Des Moines, Iowa; Stephanie Lynn Senne, Welcome, Minnesota; Sarah Sitzmann-Ruehle, Sioux City, Iowa; Ryan Michael Soat, Sibley, Iowa.

  

Candidates for Master of Health Administration Degree  

Cari A. Conrad, Fort Dodge, Iowa; Erin Kathleen Ernst, Whiting, Iowa.

 

Candidates for Master of Arts in Management Degree

Nicole Marie Allen, Sioux City, Iowa; David Carr, Eagle Grove, Iowa; Erica L. Carter, Sioux City, Iowa; Brenda M. Conway, Whiting, Iowa; Jayne M. Crisman, Wagner, South Dakota; Adam Drieling, Emerson, Nebraska; Alexander Glaros, Stockton, California; Eric Griffith, Sioux City, Iowa; Jackson Shelley Lenoir, Chattanooga, Tennessee; Meta Otten, Sioux City, Iowa; Justin Stragliati, St. Louis, Missouri; Tyler Wells, Norfolk, Nebraska; Elizabeth Wilmarth, Wellsville, Kansas; Heidi Jo Zuercher, Berthoud, Colorado; Casimir John Zwiazek, Chicago, Illinois.

 

Candidates for Master of Arts in Kinesiology and Human Performance Degree

Alexander Andrew Dodds, Fauldhouse, Scotland; Miranda L. Ross, Gretna, Nebraska.

 

Candidates for Master of Science in Behavior Analysis Degree

Jessi Ray Corrick, Grand Rapids, Minnesota; Kristina Lane, Sioux City, Iowa; Brooke Leigh Wellendorf, Elkhorn, Nebraska.

 

Candidates for Master of Science in Kinesiology and Human Performance Degree

Joseph P. Abano, Alliance, Ohio.

  

Candidates for Master of Science in Nursing Degree

Shaina Archer, Bricelyn, Minnesota; Michelle M. Danielson, Vermillion, South Dakota; Michael W. Grevengoed, Doon, Iowa; Katie Rose Hasler, Battle Creek, Iowa; Courtney J. M. Mayo, Sioux City, Iowa; Ashley Nicole Moisan, Sioux Falls, South Dakota; Cyrus Monda Ombaire, Omaha, Nebraska; Allison Ruth Owings, Sioux City, Iowa; Joseph David Patach, Omaha, Nebraska; Joshua R. Peterson, Sergeant Bluff, Iowa; Ryan F. Poppe, Harrisburg, South Dakota; Ashton M. Pruett, Onawa, Iowa; Brandi Schave, Sioux Falls, South Dakota; Sara Lorraine Synder, Estherville, Iowa; Amanda Marie Thoms, Yankton, South Dakota; Dana Van Middendorp, Rock Valley, Iowa; Angela Marie Vaul, Sioux City, Iowa; Melissa Sue Wright, Sioux City, Iowa.

 

Candidates for Bachelor of Arts Degree

Logan James Adam, Phoenix, Arizona, History and Secondary Education, Magna cum laude; Charlotte Marie Allston, Kent Island, Maryland, Art and Bachelor of Science in Mathematics; Laura A. Barry, Wahoo, Nebraska, Psychology, Summa cum laude; Madelyn Baughman, Sioux City, Iowa, Journalism and Mass Communications, Graphic Design; Jared Benson, Moorhead, Minnesota, Elementary Education; Peter Beresford, Scunthorpe, United Kingdom, Business Administration; Katelyn Berg, Carlisle, Iowa, Elementary Education, Summa cum laude; Jared William Betz, Sioux City, Iowa, Elementary Education; Jory A. Boynton, Omaha, Nebraska, Journalism and Mass Communications; Emily Catherine Bramlett, Onawa, Iowa, Music and K-12 Education, Cum laude; Angel A. Chagolla Quintanilla, Le Mars, Iowa, Criminal Justice; Bill Dwight Clifford, Milford, Iowa, Psychology; Taylor Brianne Cline, Sioux City, Iowa, History and Spanish; Andrew Childress Crow, Shreveport, Louisiana, Criminal Justice; Angel Anthony Delgado, Fontana, California, Sociology; Annie Elizabeth Dewberry, Kansas City, Missouri, Elementary Education; Melissa Helen Ditter, Platte City, Missouri, Business Administration, Summa cum laude; Nicole Edenfield, Dyer, Indiana, Journalism and Mass Communications; Kye Jamie Peter Edwards, Brighton, England, Graphic Design; Alex Michael Elbert, Algona, Iowa, Business Administration, Magna cum laude; Sounthone Engelkes, Cedar Falls, Iowa, Business Administration, Summa cum laude; Charlie G. Enright, Basildon, England, Psychology, Cum laude; JoEllen Renae Farnik, Creighton, Nebraska, Graphic Design; Alic J. Fischer, South Sioux City, Nebraska, Art and Business Administration; Trevor Keith Gervais, Lindstrom, Minnesota, Business Administration; James Henry Glaros, Stockton, California, Business Administration; Megan Elizabeth Glover, Sioux City, Iowa, Journalism and Mass Communications, Magna cum laude; Marisela Gonzales, Colfax, Iowa, Multidisciplinary Social Work and Psychology; Jack Calhoon Gray, Sioux City, Iowa, Business Administration; Sonny D. Gulesian, Miami, Florida, Business Administration and Psychology; Joseph R. Heinrichs, Estherville, Iowa, Psychology; Kylee Hickman, Sioux City, Iowa, Elementary Education; Clare Maria Hollman, Crete, Nebraska, Business Administration, Accounting and Marketing, Cum laude; Jacob Hom, Brentwood, California, Criminology; William Troy Hooks, Detroit, Michigan, Criminal Justice; Benjamin Waitt Hunnel, Sioux City, Iowa, English; Andrew Joseph Huntington, Sioux Falls, South Dakota, Business Administration; Hannah Elizabeth Hustad, Colbert, Washington, Accounting; Reynaldy Janvier, Naples, Florida, Criminal Justice; Kwame D. Johnson, Bakersfield, California, Business Administration; Miles A. Jones, Edmond, Oklahoma, Criminal Justice and Sociology; Alissa Keleher, Sioux City, Iowa, Psychology, Summa cum laude; Natasha Grace Kellogg, Larkspur, Colorado, English and Secondary Education, Cum laude; Anna M. Koch, Sioux City, Iowa, Elementary Education, Cum laude; Robyn L. Kranz, Sioux City, Iowa, Business Administration, Summa cum laude; Zachary L. Kreider, Sioux City, Iowa, Business Administration; Devin O. Kruse, Sioux City, Iowa, Business Administration; Logan Thomas Kuchera, Grand Forks, North Dakota, Art and K-12 Education, Magna cum laude; Andrea L. Lahowetz, Omaha, Nebraska, English and Writing; James Davis Lange, Decorah, Iowa, Sports Management and Business Administration, Magna cum laude; Mackenzie Rose Lien, Brandon, South Dakota, Elementary Education; Jorge Lopez, South Sioux City, Nebraska, Business Administration; Lucas Anthony Manganaro, Omaha, Nebraska, Business Administration; Sidney Marks, Omaha, Nebraska, Journalism and Mass Communications; McKenzie Martin, Emerson, Nebraska, Multidisciplinary Psychology, Education and Criminal Justice; Emma McElroy, Sioux City, Iowa, History and Secondary Education; Alexander C. Melton, Boone, Iowa, Business Administration; Bailee Earlene Meyer, Woodbine, Iowa, Psychology; Ricky Diego Miranda, Tucson, Arizona, Criminology; Simon M. Moore, Sioux City, Iowa, Psychology; Jessie M. Motley, Sioux City, Iowa, Business Administration; Eric A. Narcia, Sioux City, Iowa, Business Administration; Matthew R. O’Kane, Sioux City, Iowa, Art and K-12 Education, Summa cum laude; Marissa Christina Pallotto, Redding, California, Criminology; Sonia Odalys Perea-Morales, Sioux City, Iowa, Art and Writing; Ian T. Petersen, Anthon, Iowa, History; Malik Elijah Petersen, Corona, California, Business Administration; Christopher John Plendl, Kingsley, Iowa, Business Administration; Marissa Rene Pronschinske, Lakeville, Minnesota, Business Administration; Shiloe Revae Rich, Menno, South Dakota, Graphic Design; Katin Romero, Mount Vernon, Washington, Criminal Justice; Marisa Angela Rossi, Sioux City, Iowa, Graphic Design; Ray Rude, Snohomish, Washington, Sports Management; Nathaniel Cooper Saksa, Alpine, California, Business Administration; Emily Shay Sanburg, Montrose, Colorado, Graphic Design; Mackenzie Lee Schindler, Ocheyedan, Iowa, Writing; Peyton Schirman, San Diego, California, Criminology; Jordan Paul Schultz, Sioux City, Iowa, Criminology; John Shadursky, Nevada, Iowa, Multidisciplinary Psychology, Kinesiology and Human Performance; Prince Shema, Kigali, Rwanda, Journalism and Mass Communications; Prichard Sibanda, Liverpool, England, Psychology; Samuel Sneed, Malvern, Iowa, Accounting and Business Administration; Summa cum laude, Honors, Valedictorian; Lindsey Jean Sorlie, Canton, South Dakota, Elementary Education; Morgan Leigh Steele, Saint Joseph, Missouri, Psychology; Molly Marie Stoos, Remsen, Iowa, Elementary Education; Andrew C. Stover, Fort Dodge, Iowa, Business Administration, Summa cum laude; Julie Anne Targy, Bellevue, Nebraska, Journalism and Mass Communications, Magna cum laude; David Anthony Dykman Thomas, Mesa, Arizona, English, Multidisciplinary Political Science and Philosophy; Andrew Tibbetts, Bakersfield, California, Elementary Education; Brandy Ellen Trucke, Bronson, Iowa, Music, Summa cum laude, Salutatorian; Shannon A. Van Beest, Sibley, Iowa, Psychology and Art; Tyler Robert Vanderham, Peoria, Arizona, Business Administration; Derek Webb, Salt Lake City, Utah, History; Paul M. Weber, Mapleton, Iowa, History and Secondary Education, Summa cum laude, Honors; Elle Wegher, Dakota Dunes, South Dakota, Elementary Education, Magna cum laude; Michelle Lynn Willsie, Holt, Missouri, Accounting, Summa cum laude; Joanna Ruth Boyd Wilson, Kake, Alaska, Multidisciplinary, Journalism and Mass Communications and Music; Blake Scott Wiltgen, Le Mars, Iowa, Accounting; Mallory Ann Woodring, Omaha, Nebraska, Criminology; Tyler Edward Wright, Tucson, Arizona, Criminal Justice.

  

Candidates for Bachelor of Science Degree

Dalton Ray Anderson, Varina, Iowa, Computer Science; Dillon Anderson, Varina, Iowa, Computer Science; Josh Belling, Omaha, Nebraska, Computer Science; Anthony Lee Camacho, El Paso, Texas, Kinesiology and Human Performance; Emmaline Louise Carstensen, Denison, Iowa, Radiologic Technology; Kristopher James Coleman, Moreno Valley, California, Kinesiology and Human Performance; Jake Ryan Dewey, Boise, Idaho, Computer Science; Joshua A. Dolph, Wakefield, Nebraska, Kinesiology and Human Performance; Tyler Matthew Drey, Ida Grove, Iowa, Kinesiology and Human Performance; Doyle D. Dunnam, Jr., Pasadena, Maryland, Computer Science, Bachelor of Arts in Criminology; Thomas Michael Falk, Hopkins, Minnesota, Kinesiology and Human Performance; Avery Joseph Foltz, Shoreline, Washington, Environmental Science, Cum laude; Brooke French, Pleasant Hill, Iowa, Kinesiology and Human Performance, Cum laude; Abagail Mae Gerhardt, Ankeny, Iowa, Biology, Summa cum laude; Tiffany Alexis Goller, Brandon, Florida, Kinesiology and Human Performance; Materno Abak Hassan, San Diego, California, Biology; Elizabeth Havenridge, Council Bluffs, Iowa, Biology; Jacob William Hindman, Sioux City, Iowa, Biochemistry/Molecular Biology, Bachelor of Arts in Business Administration, Magna cum laude, Honors; Lindsey K. Hunter, Council Bluffs, Iowa, Biology, Bachelor of Arts in Psychology; Dylan D. Janecek, Waverly, Nebraska, Mathematics, Bachelor of Arts in Business Administration, Magna cum laude; Kendra Lynn Kersting, Minnesota City, Minnesota, Environmental Science; Arnold Phillip Kimble IV, Escalon, California, Mathematics; Oanh Vu Hoang Le, Ho Chi Minh City, Vietnam, Chemistry; Anthony Mitchell Leon-Guerrero, Norwalk, California, Kinesiology and Human Performance; Luke A. Lindsey, Tucson, Arizona, Mathematics; Casey James McEvoy, Fort Dodge, Iowa, Biology, Cum laude; Jarod Anthony Mau, Elk Point, South Dakota, Kinesiology and Human Performance; Lauren Moeding, Barnum, Iowa, Radiologic Technology, Magna cum laude; Mustapha Moore, Atlanta, Georgia, Kinesiology and Human Performance; Brenna L. Oliver, Fort Mohave, Arizona, Kinesiology and Human Performance; Brittany D. Pallas, Emerson, Nebraska, Radiologic Technology; Anna Kathleen Pelzer, Emmetsburg, Iowa, Radiologic Technology; Carlye Jo Polacek, Boyden, Iowa, Biochemistry; Matthew Edward Roberts, Dakota City, Nebraska, Biology; McKenzie R. Rusk, Wakefield, Nebraska, Kinesiology and Human Performance, Summa cum laude; Nathan Ryan, Moville, Iowa, Biology; Brogan R. Secrist, Ivins, Utah, Kinesiology and Human Performance; Avery G. Sitzman, Sioux City, Iowa, Medical Lab Science, Cum laude; Joshua Peyton Tapia, New Orleans, Louisiana, Kinesiology and Human Performance; Makenna Taylor, Lee’s Summit, Missouri, Kinesiology and Human Performance; Sharlene Torres Garcia, South Sioux City, Nebraska, Biology; Cristhian Paùl Trujillo Cepeda, Quito, Ecuador, Biochemistry; Tracietaylor Turner, Las Cruces, New Mexico, Environmental Science and Biology; Kristin K. Twedt, Canton, South Dakota, Biology, Summa cum laude; Andrea Lynn Urban, Struble, Iowa, Environmental Science; Jessica Anne Welter, Presho, South Dakota, Biology; Keely Woods, Omaha, Nebraska, Kinesiology and Human Performance.

 

Candidates for Bachelor of Science in Nursing Degree

Roha K. Abera, Addis Ababa, Ethiopia; Zachary Michael Antonovich, Sioux City, Iowa, Summa cum laude; Juliana Kesewah Appiah, Saltpound, Ghana; Everline K. Atandi, Kisii, Kenya, Magna cum laude; Morgan Marie Bathke, Dixon, Nebraska, Honors; Toni Malia Beck, Na’alehu, Hawaii; Taylor N. Beisch, Little Rock, Iowa, Summa cum laude; Dion S. Blanke, Emerson, Nebraska; Laura Marie Boheman, Ackley, Iowa, Summa cum laude; Anna R. Bruns, Estherville, Iowa; Kaitlin Elizabeth Burkhart, Oto, Iowa; Jonathan Chansa, Berrien Springs, Michigan; Brianna Renee Colshan, Cushing, Iowa; Jennifer E. Cook, David City, Nebraska, Magna cum laude; Kendra Duncan, Sioux City, Iowa; Tobechukwu Ezimora, Sacramento, California; Luis E. Flores, South Sioux City, Nebraska; Callie Frisch, Sioux City, Iowa, Cum laude; Nichole Gotch, Allen, Nebraska; Samantha Jo Groh, Sioux City, Iowa; Richelle Marjorie Guy, Homer, Nebraska; Ashley Louise Hildreth, Lake City, Iowa, Summa cum laude; Holly A. Hildreth, Rockwell City, Iowa, Summa cum laude; Rosemary Bakhita James, Maple Grove, Minnesota; Rebecca L. Keith, Lawton, Iowa, Magna cum laude; Vanessa Rae Klug, Waterbury, Nebraska; Catherine M. Krambeck, Le Mars, Iowa, Summa cum laude; Brooke Marie Kroeger, Carroll, Iowa; Kylee LeFebvre, Mapleton, Iowa, Summa cum laude; Jennifer Anne Lile, Sioux City, Iowa; Ann Mojeiko, Clinton, Iowa, Summa cum laude; Jairo Onitiri Momanyi, Kiomiti, Kenya, Magna cum laude; Beata Mpesha, Savage, Minnesota, Magna cum laude; Flora Mugeni, Gitarama, Rwanda; Sarah Marie Muller, Sergeant Bluff, Iowa, Summa cum laude; Yvonne K. Munyanya, Sioux City, Iowa; Katherine Nguyen, Gardena, California, Summa cum laude; Syiviah Nyangwencha, New Hope, Minnesota; Zeynab Omar, Mankato, Minnesota; Lacey Lynn Overman, Hull, Iowa; Amy L. Peirce, Lawton, Iowa; Jon L. Pinkelman, Onawa, Iowa; Kyle Aaron Post, Rock Valley, Iowa, Summa cum laude; Brittany A. Price, Lakota, Iowa, Magna cum laude; Diana Schneider, Sioux City, Iowa; Antoinette Kathleen Schoonover, Rockwell City, Iowa, Cum laude; Jenneh Sesay, Plymouth, Minnesota; Dominic Omayio Severio, Turlock, California; Jeremy D. Stich, Sioux City, Iowa; Emily Swalve, Estherville, Iowa, Cum laude; Rebecca Ann Taylo, Missouri Valley, Iowa; Angela Marie Thill, Linn Creek, Missouri, Summa cum laude; Luis Enrique Torres, Muscatine, Iowa; Zachary Vanderah, Spencer, Iowa; Kendy Vidal-Mendoza, Storm Lake, Iowa; Melissa Jean Wulf, Moville, Iowa.

 

 Candidates for Bachelor of Social Work Degree

Lorena Carmona, Ponca, Nebraska; Tandra Dionne Chambers, Statesville, North Carolina, Magna cum laude; Kristina Marie Eagle Chasing, Sioux City, Iowa; Erica Corpening Daniels, Statesville, North Carolina, Magna cum laude; Tegan M. Elliott, Corvallis, Montana; Katrina A. Greseth, Rochester, Minnesota, Magna cum laude; Jihan Abdulhamid Hassen, Alexandria, Virginia; Alyssa Hayes, Lincoln, Nebraska; Jamie Marie Jacobsen, Omaha, Nebraska, Social Work and Bachelor of Arts in English, Summa cum laude, Honors; Lesley Marie James, Carroll, Iowa; Kari Johnson, Le Mars, Iowa, Cum laude; Theresa Kroll, Le Mars, Iowa, Magna cum laude; Marissa Messinger, Waukee, Iowa; LaShawna Lee Moyle, Sioux City, Iowa; Griselda Oliveros, Sioux City, Iowa.

  

Candidates for Associate of Arts Degree

Samuel Sheraud Johnson, Baltimore, Maryland.

 

Honors Criteria and Recognition

Summa cum laude means “with highest honor.” Magna cum laude means “with great honor.” Cum laude means “with honor.”

Students graduating summa cum laude had a cumulative grade point average of 3.90 to 4.00. Students graduating magna cum laude had a cumulative grade point average of 3.80 to 3.89. Students graduating cum laude had a cumulative grade point average of 3.70 to 3.79.

 

 

 



Tags: BCU, Commencement 2018