Graduation photos

Briar Cliff University Hosts 92nd Commencement Ceremony

May 12, 2023

Briar Cliff University hosted its 92nd commencement ceremony on Saturday, May 13 at the Sioux City Orpheum. The ceremony honored the University’s 2023 candidates for undergraduate, master’s, and doctorate degrees.

“BCU has not only been a place of learning, for many of us it has been a home and additional family,” said Kennedy Andersen, Briar Cliff University Student Government President. “Moving forward, we cannot forget what we have learned at Briar Cliff, not only in the classroom but what BCU has imprinted on our hearts.”

The class of 2023 included 202 candidates. 

“This is the culmination of the hard work our students have put in over their time at Briar Cliff University,” said Dr. Patrick Jacobson-Schulte, President of Briar Cliff University. “I am extremely proud of the Class of 2023; this will be a critical step for them as they go on to pursue their dreams and make an impact in the communities we serve.”

Candidates for Doctor of Nursing Practice Degree

Chidozie Ephrem Ibe, Hayward, CA; Dorcas W. Kamau, Sheldon, IA; Jackline Jebiwot Kiplagat, Buffalo, NY; Brooke Marie Lorenzen, Council Bluffs, IA; Theresia Zuh Tabe, Frisco, Texas; Eucharia Chinweikpe Uche, Plymouth, MN.

 

Candidates for Doctor of Physical Therapy Degree

Breanna Allen, Crofton, NE; Julia Black, Eagan, MN; Madison Clayton, Glenwood, MN; James Thomas Critelli, Des Moines, IA; Liam Curran, San Diego, CA; Adrianna De Jongh, Hull, IA; Kylie Marie Fox, Algona, IA; Isaac Gene Funke, Sioux City, IA; Michael Gersky, Norridge, IL; Jordyn Leigh Grabowski, Cairo, NE; Alexandria Gudenkauf, Norwalk, IA; Katlin Rose Harm, Gothenburg, NE; Riley Ann Hartman, Fort Dodge, IA; Brandon Krantz, Fennimore, WI; Jacob Dean L. Lamoreux, LeMars, IA; John Laughlin, Shenandoah, IA; Liam Metzsch, Hillsboro, OR; Brian Astor Murman, Fort Dodge, IA; Alex W. Pickhinke, Early, IA; Samantha Paige Protexter, Sioux City, IA; Megan Sattler, Lincoln, NE; Lucas Alan Schwery, Sioux City, IA; Lauren Tabbert, LeMars, IA; Matthew Gene Turk, Polk City, IA; Riley Elizabeth Whitcomb, Burlington, IA; Dylan Wiese, Columbus, NE; Patrick Woizeschke, Spirit Lake, IA; Alexy Woodward, Omaha, NE; Walter T. Wilczynski, Jeddo, MI.

 

Candidates for Master in Health Administration

Austin Carter, Tampa, FL; Shannon Lyn Cunningham, Brainerd, MN; Jaquan D. Taylor, Grand Blanc, MI.

 

Candidates for Master of Arts in Management Degree

Nicole Selma Abunaja, Phoenix, AZ; Ashley D. Bock, Laramie, WY; Angelica Ruby Campa, Firebaugh, CA; Ryan J. Cooper, Chandler, AZ; Audrey DeWitt, Salix, IA; James Benjamin Douglass III, Orlando, FL; Aubury J. Green, Mason City, IA; Marcus Horwood, Chesham, United Kingdom; Jaden Kleinhesselink, Sheldon, IA; William Jacob Raible, Cottage Grove, MN; Edward Conor Ryan, Marana, AZ; Nicholas J. Sabin, Savage, MN; Emma R. Sterkel, Gering, NE; Howard Sturgeon, Eastbourne, United Kingdom; Danielle Marlene Turner, Wagner, SD.

 

Candidates for Master of Science in Nursing Degree

Carrington Bachman, LeGrand, IA; Emily Ann Black, Granger, IA; Danielle Marie Campbell, Pierre, SD; Katelyn Coyle, Madison, WI; Laura Doetzel, Sioux Falls, SD; Jamie Lynn Karstens, Yankton, SD; Janice Kubat, Owatonna, MN; Carl Floyd Maass, Sioux City, IA; Rayna Lea McCormick, Sergeant Bluff, IA; Laura Jeanne Meyer, McCook Lake, SD; Rasha Murad, Sioux Falls, SD; Avery Warren Peirce, Merrill, IA; Nathan Frederick Peters, Little Rock, IA; Brigit G. Rauterkus, Norfolk, NE; Darcy Rochelle Reynolds, Leon, IA; Olivia Skaare, Blue Earth, MN; Lacey Stamps, Sioux City, IA; Logan Nancy Stolze, Merrill, IA; Courtney Breanna Thompson, Spencer, IA; Sierra Emma Thompson, Defiance, IA; Emily Catherine Walton, Hartley, IA; Ann Kathryn Wendel, Sioux City, IA.

 

Candidates for Post Masters Certificate in Nursing

Julitta Adu-Gyamfi, Bloomington, MN; Dina Irwin, Sioux City, IA; Ijeoma Nwiwuzo Ogbonnaya, Cottage Grove, MN; Contessa Windeshausen, McCook Lake, SD.

 

Candidates for Bachelor of Arts Degree

Rylan Aamold, Fargo, ND, Business Administration; Jacob C. Allen, Plaquemine, LA, Business Administration; Robert Amaro Fresno, CA, Sport Management; Icis Amphy, St. Anne, ILCriminal Justice; Day Anderson, Kansas City, MOMultidisciplinary, Digital Communications, English; Kimberly Iveth Arreola, LeMars, IACriminal JusticeCum laude; Ulysses Azpeitia, Sioux City, IA, Criminal Justice; Brylee Shae Barr, St. Paul, NE, Business Administration; Taryn Rae Bedow, Tyler, MN, Business Administration, History; Callie Nicole Billings, Omaha, NE, Accounting, Business Administration; Tyrell Blakey, Sioux City, IA, Secondary Education, History; Kyle Boerhave, Ashton, IA, Business Administration; Gunnar D. Bussinger, Bassett, NE, Business Administration; Jadyn Elianna Bussinger, Bassett, NE, Elementary Education; Sydney Morgan Cobbs, Sioux City, IA, Psychology, Summa cum laude; Josie Ann Condon, Estherville, IA, Criminal Justice; Matthew Delgado, Thornton, CO, Graphic Design, Business Administration; Emily Derby, Sioux City, IA, Business Administration, Accounting, Magna cum laude; Quentin Evers, Sioux Falls, SD, Behavioral Analysis, Psychology, Summa cum laude; Connor Groves, Sergeant Bluff, IA, Business Administration, Marketing; Natalie A. Hall, Omaha, NE, Criminal Justice; Bailee Noelle Hackley, Bellevue, NE,Psychology, Criminal Justice; Trevor Halligan, Columbus, NE, Psychology, Cum laude; Thairy Hamadou, Paris, France, Sport Management; Cole Hogue, Sioux City, IA, Business Administration, Marketing, Cum laude; Brandon Hohenstein, Omaha, NE, Business Administration, Sport Management, Cum laude; Madison E. Hough, Graettinger, IA, Secondary Education, Business Administration, Summa cum laude; Nick Hoyt, Sioux Falls, SDBusiness Administration, MarketingCum laude; Walter Wellborn Hunt III, Normandy Park, WABusiness Administration, Finance; Nathan William Klingenberg, George, IA, Mathematics, Secondary Education; Haley Koob, Sioux City, IAEnglish, Secondary EducationCum laude; Connor James Lange, Missouri Valley, IA, Criminal Justice; Micah Thomas Lanier, Crawfordville, FL, History, Secondary Education; Mireya Luna Nava, Sioux City, IA, Accounting; Luis Gustavo Magaña, Sioux City, IAAccounting, Business AdministrationSumma cum laude; Seth Maxey, Sioux City, IAPsychology; Nicole Rosemary McGlauflin, Marshalltown, IA, Elementary Education, Summa cum laude; Noah McWilliams, Sioux City, IA, Sport Management; Drew Olson, Sioux City, IA, Sport Management, Business Administration; Ryan L. Pearson, Papillion, NE, Sport Management, Business Administration; José Ignacio Perez, Sioux City, IA, Criminal Justice, Spanish; Ximena Perez Velazquez, South Sioux City, NE, Spanish, Social Work, Summa cum laude; Devon Priestley, West Point, NESport Management, Marketing; Mackenna Kay Raby, Austin, TX, Criminal Justice, Psychology; Kayla Randall, Gulfport, MS, Elementary Education, Summa cum laude; Sophia Rodriguez, Duncanville, TXSport Management; Ariana Rodriguez Perez, Orosi, CA, Criminal Justice; Trey William Rogers, Sioux Falls, SD, Business Administration, Marketing, Summa cum laude; Cody Salker, Sergeant Bluff, IA, Business Administration, Finance; Kayle Sanford,Lawton, IAElementary Education; Christian Lee-Ethan Seibold, Sioux City, IA, Theology; Megan Nichole SiqueirosLas Vegas, NV, Elementary Education; Claire Elizabeth Skinner, Zearing, IAElementary Education; Kyler Steinborn, Lake City, IA, Accounting, Business Administration; Bernardo Torres, Blumenau, Brazil, Business Administration, Marketing; Carson Lee Turner, Sioux City, IA, Sport Management, Business Administration; Miranda Valdovinos, South Sioux City, NE, History; Daniel Velazquez-Muñoz, South Sioux City, NE, Accounting, Business Administration, Magna cum laude; Diana Venegas Vazquez, Sioux City, IA, International Business, Business Administration, Summa cum laude; Leslie Vera, Sioux City, IA, Criminal Justice;Michael A. Virgen, South Sioux City, NE, Psychology; Kendra Windeshausen, McCook Lake, SD, Psychology, Summa cum laude.

 

Candidates for Bachelor of Science Degree

Taylor Nicole Alkire, Porterville, CA, Human Performance; Mia Renee Anguiano, Fort Worth, Texas, Environmental Science, Summa cum laude;Tyler A. Bailey Copperas Cove, TXChemistry, Mathematics, Computer Science;Cum laude; Maximus Joseph Barajas, Riverside, CAExercise Physiology;Madelyn Marie Deitchler, Treynor, IA, Mathematics, Business Administration, Summa cum laude; Breanna Gill, Jackson, NE, Biology, Magna cum laude;Vinicius Viana Gregorio, Taboão da Serra, São Paulo, Computer Science;Matthew D. Griesel, Sioux City, IA, Biology, Theology;Tyler Halloran, Clarinda, IA, Chemistry;Kaegan Cierra Held, Leigh, NE, Biology, Summa cum laude, Salutatorian;Nikolina Robin Johnson, Dakota Dunes, SD, Biology;Kylie Ann Kasuske, Milbank, SD, Radiologic Technology; Brook Krommenhoek, Allen, NE, Biology;Taylor Shae Lamprecht, Ponca, NE, Biology, Environmental Science, Summa cum laude, Valedictorian; Luke Alan Lehmann, Des Moines, IA, Mathematics, Magna cum laude;Therese Lord, Sioux City, IA,Environmental Science;Nahum Luse, Sioux City, IA, Exercise Physiology;Paul Caleb Michel, Dakota Dunes, SD, Biology, Nursing, Magna cum laude;Timothy Bernard Payan Jr., Ontario, Canada, Exercise Physiology; Olivia Jean Petersen, Harlan, IA, Exercise Physiology, Magna cum laude; Analy Kierstin Phonephakdy, Sioux City, IA, Biochemistry Molecular Biology; Emily Reis, Homer, NE,Exercise Physiology;Madisyn Ann Rogan, Stevens Point, WI,Mathematics, Computer Science,Magna cum laude; Konnor M. Sudmann, Treynor, IA,Human Performance,Cum laude; Frankie Renee Valencia, LaHabra, CA,Exercise Physiology,Magna cum laude.

 

Candidates for Bachelor of Science in Nursing Degree

Kennedy Lynn Andersen, Panora, IA,Summa cum laude; Hannah Marie Beeson, Cushing, IA,Summa cum laude;Mitchell W. Begley, Spirit Lake, IA; Heather Michelle Boswell, Leon, IASumma cum laude; Velvet Buford, Early, IA;Paula Hilbelink, Sioux Center, IA, Summa cum laude; Erin Hoefling, Sergeant Bluff, IA, Summa cum laude; Natashia N. Houfek, Emerson, NE; Caroline Khakula, Rosedale, MD; Emily Kolker, Yankton, SD; Alexander Matthew Kremer, Shawnee, KS, Magna cum laude; Rachel Langel, LeMars, IA, Summa cum laude; Jennifer Lynne Leo, Des Moines, IA; Jennifer D. Moore, Battle Creek, NE,Magna cum laude; Alicia Nyreen, Sioux City, IA; Sara Pojar, Sioux City, IA,Summa cum laude; Brooke Lee Schwery, Manning, IA; Payton Elizabeth Slaughter, Cherokee, IA, Magna cum laude; Kaylynn Smit, Storm Lake, IA,Summa cum laude; Kari Smith, Sergeant Bluff, IA,Magna cum laude;Ashley M. Studer, Clear Lake, IA, Summa cum laude; Alejandra Uribe Hernández, Sioux City, IA, Cum laude; Samuel Quinn Wycoff, Woodland, WA.

 

Candidates for Bachelor of Social Work Degree

Ivis Alejandra Amaya, Waukegan, IL, Cum laude; Sharon Arsate, San Antonio, TX; Kristopher L. Corrigan, Perry, IA; Charlotte May Gorter, Sioux City, IA, Cum laude; Amanda Marie Grell, Danbury, IA, Summa cum laude; Caitlin Delaney Grogan, Fort Dodge, IA,Summa cum laude; Tannah Lee Heath, Windsor, CO; Lillian Noël Lamarche, Albert Bridge, Novia Scotia,Summa cum laude; Teresa Alice McNulty, Grandview, IA; Erin Tomoson, Moville, IA; Jonathan VanTuyl, Sioux City, IA; Kyleigh Wayman, Waverly, NY, Cum laude; Sarah White, Yankton, SD, Summa cum laude;

 

Briar Cliff University Hosts 93rd Commencement Ceremony

Briar Cliff Hosts Nursing Pinning Ceremony

Briar Cliff University Recognizes DPT Hooding Recipients