Briar Cliff University announces commencement graduates | Briar Cliff University

Briar Cliff University announces commencement graduates

Sioux City, Iowa – Briar Cliff University hosted its 88th commencement ceremony on Saturday, May 11, 2019, at the Newman Flanagan Center on Briar Cliff’s campus. The ceremony honored the University’s 2019 candidates for undergraduate, master’s and doctorate degrees.

During the commencement ceremony, Briar Cliff University President Rachelle L. Karstens conferred degrees to 279 candidates.

The 2019 graduates include:

Candidate for Doctor of Nursing Practice Degree

Njideka Anthonia Domrufus, Plano, Texas

Candidates for Doctor of Physical Therapy Degree

Melanie Jean Akers, Ankeny, Iowa; Paige Elizabeth Arends, Germantown Hills, Illinois; Kayla Anne Beacom, Ponca, Nebraska; Annette Avery Bosman, Urbandale, Iowa; Alicia Campbell, Boonville, Missouri; Jordan Sue Chohon, Columbus, Nebraska; Megan Arlene Drost, Wall Lake, Iowa; Christopher Enyinna Egorugwu, Kansas City, Missouri; Todd Karl Haacke, Sugar City, Idaho; Brandon Ari Hafft, Buffalo Grove, Illinois; Chelsea Jolene Whitmore, LeGrand, Iowa; Tyson Jeffrey Jorgensen, Ogden, Utah; Stephanie Margaret Kelley, Sioux Falls, South Dakota; Brenden J. Love, Lincoln, Nebraska; Erin Bethany Mandzen, Byron, Illinois; Matthew Thomas Oehlerts, Luverne, Minnesota; Nathan Charles O’Neill, Oak Grove, Missouri; Daniel J. Pitz, Port Angeles, Washington; Andrele Diosdado Guevara Reyes, Arlington Heights, Illinois; Anna Beth Reynolds, Parker, South Dakota; Dane Robertson, Melissa, Texas; Katelynn Runge, Brookings, South Dakota; Gina Marie Sementa, Lombard, Illinois; Julia Semprini, Grand Island, Nebraska; Jorden Rene Steel, Spanaway, Washington; Brian Vu Quach, Algonquin, Illinois; Ryan Thayer, Fremont, Nebraska; Colby Tyler Twist, Omaha, Nebraska; Cody Lee Watson, Grand Island, Nebraska; Kirsten Kay Watson, White Bear Lake, Minnesota; Brandon Whitten, Nebraska City, Nebraska

Candidates for Master of Health Administration Degree

Mary Kathleen Armbruster, Sioux City, Iowa; Audrey Larson, Sioux City, Iowa; Andre London, Hammond, Indiana; Amanda Katherine Reyes, Sioux City, Iowa; Cassandra Renee Twillman, Sioux City, Iowa; and Janet Lee Wolfe, Sioux City, Iowa

Candidates for Master of Arts in Management Degree

Daniel Trent Adams, Oberlin, Ohio; Jordan Birdsong, Sioux Center, Iowa; Brian Robert Collins, Lodi, California; Katrina Creekmore, Porterville, California; Nicole L. Hauser, Stevens Point, Wisconsin; Joseph Hora, Fort Dodge, Iowa; Andrea Renee Jensen, Red Oak, Iowa; Alejandra Orozco, Sioux City, Iowa; Jacqueline Rae Plendl, Kingsley, Iowa; and Kabo Xiong, Omaha, Nebraska

Candidate for Master of Science in Kinesiology and Human Performance Degree

Danielle Intfen, Prairie Village, Kansas

Candidates for Master of Science in Nursing Degree

Stacy Ann Auch-White, Scotland, South Dakota; Melissa Hohenstein, Jackson, Nebraska; Alexander B. Lauseng, Pierre, South Dakota; Amanda Kay LeFebvre, Dunlap, Iowa; Emily Lynn Maass, Oakland, Iowa; Alisha S. Neises, Howard, South Dakota; Jessica Lynn Renz, Whiting, Iowa; Joy Marie Roth, Sioux Falls, South Dakota; Allison Grace Sandbeck, George, Iowa; Emily Ann Schreur, Alcester, South Dakota; Cristina Ann Sykes, Denver, Colorado; David Gary Tillman, Sioux City, Iowa; Jason Vang – Erickson, Eau Claire, Wisconsin; Nicholas Vust, Sheldon, Iowa; Corinne Elizabeth Young, Fremont, Nebraska

Candidates for Bachelor of Arts Degree

Jamie Adams, Jr., El Paso, Texas, History and Secondary Education; Tavian Banks, Westfield, Iowa, Business Administration; Robert John Beach – Pattison, Mitchell, South Dakota, Sports Management and Business Administration; Kyle Edward Behrendt, Dunlap, Iowa, Business Administration; Elise Berg, Carroll, Iowa, Elementary Education, Summa cum laude; Nelson Thomas Brockwell, Delray Beach, Florida, Business Administration; Nicholas David Campagna, Omaha, Nebraska, Accounting; Morgan J. Chartier, Lawton, Iowa, Music, Magna cum laude; Taylor Joseph Clark, Mondamin, Iowa, Mathematics and Secondary Education, Cum laude; Jonathan James Conyers, Brooklyn Center, Minnesota, Sports Management; Danielle Victoria Coronado, Mason City, Iowa, Sports Management; Nicholas A. Davis, Dakota Dunes, South Dakota, Criminology, Cum laude; Zachary Loring Davis, Yukon, Oklahoma, Psychology and History; Joshua Davison, Coleridge, Nebraska, Business Administration; Cameron Sean Richard Delgado, Katy, Texas, Business Administration; Jacob Diaz, Temecula, California, Sports Management; Tad Dorsey, Sioux City, Iowa, Accounting, Summa cum laude; Jake Dube, Bradenton, Florida, Mass Communications; Jared Connor Eastes, Fort Wayne, Indiana, Business Administration and International Business; Michael C. Elsten, North Platte, Nebraska, Sports Management; Ethan Raymond Erdman, Forest City, Iowa, Sports Management and Business Administration; Trevor M. Ericson, Hawarden, Iowa, Business Administration; Richard E. Fitzgerald, Inglewood, California, Business Administration; Angelica Flores, South Sioux City, Nebraska, Elementary Education; Zachary Scott Funderburk, Bossier City, Louisiana, Multidisciplinary Environmental Science and Psychology; Stephanie Sue Gerbig, Stacyville, Iowa, Accounting; Ariel Alejandra Gonzalez, Sioux City, Iowa, Psychology, Magna cum laude; Samantha Marie Graves, Sioux City, Iowa, Sociology; Peyton Griesert, Fort Calhoun, Nebraska, Accounting; Sara Jo Griffioen, Sioux Center, Iowa, Business Administration; Adavia Kaye Harlan, Winnebago, Nebraska, Business Administration, Cum laude; Marquel Ivory Harlan, Winnebago, Nebraska, Sociology and Psychology, Cum laude; Andrew Ivan Hernandez, Sioux City, Iowa, Criminology; Carlos Tonatiuh Hernandez Staufert, Veracruz, Mexico, Business Administration and Psychology; Michael Alexis Ramirez Hernandez, Sioux City, Iowa, Elementary Education; Brooke Hingst, Allen, Nebraska, Elementary Education; Jodie Alma Huju, Sioux City, Iowa, Criminology; Maisie Lynn Hurd, Bridgewater, South Dakota, Psychology and Art, Magna cum laude; Erik Jan Ingenluijff, Wilemstad, Curacao, Business Administration and Marketing, Magna cum laude; Vanessa L. Jackson, Bancroft, Iowa, Business Administration; Craig A. Jensen, Sioux City, Iowa, Multidisciplinary Health, Physical Education, Recreation and Business Administration; Antawuan Jones, Pomona, California, Criminal Justice; Laura Kallsen, Sioux City, Iowa, Elementary Education; William Joseph King, Warner Robins, Georgia, Graphic Design; Alyssa Rose Kock, Alvord, Iowa, Elementary Education, Summa cum laude; Zachary Stephen Kollasch, Whittemore, Iowa, Accounting and Business Administration, Summa cum laude; Tyler J. Krajewski, Papillion, Nebraska, Business Administration; Jordyn Michelle Lamoureux, Sloan, Iowa, Accounting and Business Administration, Cum laude; Samantha Jean Lambing, Sioux City, Iowa, Elementary Education; Mary Esther Larsen, Sioux City, Iowa, Business Administration, Magna cum laude; Ben Le, Sioux City, Iowa, Art; Morgan Leonard, Sioux City, Iowa, Criminology; Mireya Luna Nava, Sioux City, Iowa, Business Administration and Marketing; Nicholas Alan Lutmer, Rock Rapids, Iowa, Criminal Justice, Magna cum laude; Stefani Maness, Kansas City, Missouri, Multidisciplinary Education and Psychology; Liam Thomas Mangan, Omaha, Nebraska, Business Administration; Esther Nkakonda Mboa, Kinshasa, Democratic Republic of the Congo, Business Administration and Marketing; Raphael Mbonyingingo, Bujumbura, Burundi, Business Administration; Emilio Martinez Medina, Fresnillo, Zacatecas, Mexico, Business Administration and Art; Olivia Anne Mason, Inman, South Carolina, Mass Communications and Graphic Design, Magna cum laude; Breana Marie McMillon, Kansas City, Missouri, Criminal Justice; Armando Mora Carlos, Sioux City, Iowa, Business Administration and Marketing; Kyle E. Mortenson, Emmetsburg, Iowa, Operations Management, Summa cum laude; Luis Enrique Hernandez Navarro, Sioux City, Iowa, Business Administration and Marketing; Zachary Dell Kainoa Navas, Waipahu, Hawaii, Sociology; Madeline Kay Neal, Des Moines, Iowa, Psychology; Lexe Nilles, Remsen, Iowa, Psychology; Jennifer Ocampo, Los Angeles, California, Criminology and Sociology; Sawyer Olson, Brentwood, California, Business Administration; Esly Ovando – Quinonez, Alta, Iowa, Music and K-12 Education; Mattia Pace, Busto Arsizio, Italy, Business Administration; Mayra Padilla Zermeno, Sioux City, Iowa, Elementary Education, Magna cum laude; Eric Michael Peters, Sioux City, Iowa, Business Administration; Katelynn Polak, Hinton, Iowa, Criminology; Arianna Presilla Tost, Weston, Florida, Marketing and Business Administration; Katelynn Marie Reidel, Union, Missouri, Theology and English, Cum laude; Hannah Renshaw, Sioux City, Iowa, Psychology; Dillon Russell Reynolds, Simi Valley, California, Business Administration, Sports Management and Marketing, Cum laude; Nicholas Arthur Robinson, Petaluma, California, Business Administration; Raymond Rude, Snohomish, Washington, Sports Management; Courtney Jayne Schafer, Sheldon, Iowa, Graphic Design; Anna Marie Schmid, Kingsley, Iowa, Elementary Education, Magna cum laude; Amelia Serrano, Sioux City, Iowa, Elementary Education; Matthew Alexander Aguayo Shannon, Parker, Colorado, Business Administration; Zachary Quinn Anthony Sortino, Olathe, Kansas, Graphic Design; Marcus Andrew Tappan, Pasadena, California, Multidisciplinary Mass Communications and Sociology; Robert Terrazas, Phoenix, Arizona, Business Administration; James Allen Thompson – Coleman, San Jacinto, California, Business Administration; Brooklyn Ann Tolliver, Wagner, South Dakota, Elementary Education, Magna cum laude; Olivia Yvonne Tomlin, San Diego, California, Psychology; Patrick Logan Tonge, El Dorado, California, Business Administration; Karly Jo Treiber, Danbury, Iowa, Elementary Education; Kenneth Allen Trezvant, Modesto, California, Mass Communications; Eduardo Valencia Laso, Quito, Ecuador, Sports Management and Business Administration, Cum laude; Renata Victoria Valencia Mera, Quito, Ecuador, Business Administration; Megan Joy Van Grootheest, Sioux Center, Iowa, Accounting, Summa cum laude; Taylor Theresa Vasa, Arthur, Nebraska, Business Administration; Rosaura Vazquez, Sioux City, Iowa, Elementary Education, Cum laude; Autumn Lee Verschoor, Sioux City, Iowa, Business Administration; Taylor Wagner, Harlan, Iowa, Elementary Education, Summa cum laude; Lucas Kane Webner, Panora, Iowa, Business Administration and Marketing, Summa cum laude; Jay James Wolfe, Creston, Iowa, Sports Management and Business Administration, Magna cum laude

Candidates for Bachelor of Science Degree

Michael Anthony Andreano, Saddle Brooke, New Jersey, Kinesiology and Human Performance; Morgan Brenna Artz, Castlewood, South Dakota, Biology; Enrique Barajas, Bolingbrook, Illinois, Kinesiology and Human Performance; Taylor Beaulieu, Sioux City, Iowa, Biology, Magna cum laude; Leah Bengford, Sioux City, Iowa, Biology; Benjamin Clapper, Little Sioux, Iowa, Mathematics, Magna cum laude; Jeffrey Augustson Daubanton, Minneapolis, Minnesota, Chemistry; Torianna Morgan Davenport, Sioux City, Iowa, Kinesiology and Human Performance; Madison Deane, Elkhorn, Nebraska, Biology, Summa cum laude; Erich Francis Erdman, Forest City, Iowa, Kinesiology and Human Performance, Magna cum laude; Jacob A. Ewart, Wichita, Kansas, Kinesiology and Human Performance; Olivia Ferguson, Rockford, Illinois, Kinesiology and Human Performance; Ian Jacob Fullinfaw, Omaha, Nebraska, Biology; Abigail L. Furlich, Sioux City, Iowa, Biology; Jordan Gibo, Monrovia, California, Kinesiology and Human Performance; Crystal Gloden, Hospers, Iowa, Radiologic Technology, Summa cum laude; Erin Grimshaw, Mission, South Dakota, Environmental Science and Biology; Arnulfo Gutierrez, Phoenix, Arizona, Kinesiology and Human Performance; Matthew James Holzman, Alton, Iowa, Biology, Cum laude; Kacey Hovden, Le Mars, Iowa, Environmental Science; Kortney Johnson, Cherokee, Iowa, Biology; Teerstyn Elaine Johnson, Pinedale, Wyoming, Biology; Kelsey Renae Kanaby, Sergeant Bluff, Iowa, Kinesiology and Human Performance; Natasha Mae Klocke, Rockwell City, Iowa, Environmental Science; Anthony Michael Kollasch, Whittemore, Iowa, Biology and Kinesiology and Human Performance, Magna cum laude; DiAnte James Lewis, Dakota Dunes, South Dakota, Exercise Physiology; Jane Mattingly, David City, Nebraska, Biology; Olivia Matz, Altoona, Iowa, Biology, B.A. Spanish, Summa cum laude, Salutatorian; Sarah E. Mooney, Hornick, Iowa, Radiologic Technology; Zayne Mowen, Phoenix, Arizona, Biology; Cody Niewohner, Mondamin, Iowa, Environmental Science; Ikram Au Omar, Minneapolis, Minnesota, Biology, Cum laude; Amelia Nhi Pham, Sioux City, Iowa, Biochemistry, Summa cum laude; Raul Rodriguez Velazquez, Ponce, Puerto Rico, Chemistry; Nicole Romero, Indio, California, Environmental Science; Emery Nathalie Sandoval, Council Bluffs, Iowa, Kinesiology and Human Performance; Rebekah R. Soria, Sioux City, Iowa, Biochemistry; Rosine Uwiringiyimana, Kigali, Rwanda, Biology; Javier Valle, El Paso, Texas, Kinesiology and Human Performance; Tyler Cameron Perdue Wilson, Baltimore, Maryland, Kinesiology and Human Performance; Noah Ylagan, San Diego, California, Kinesiology and Human Performance

Candidates for Bachelor of Science in Nursing Degree

Lupe Acosta, Sioux City, Iowa; Katherine Bazan, Fort Dodge, Iowa, Summa cum laude; Dacia Lynne Cihlar, Milford, Iowa; Elizabeth Claypool, Jackson, Nebraska, Magna cum laude; Brianna Creter, Orlando, Florida; Angela Dopita, Fort Dodge, Iowa, Magna cum laude; Makenna Ford, Sioux City, Iowa, Summa cum laude; Kristi Lee Goslar, Deloit, Iowa, Magna cum laude; Stacy Jo Gritten, Sioux City, Iowa; Michelle L. Hamm, Sioux City, Iowa, Summa cum laude; Breanne Elizabeth Hankins, Johnstown, Colorado; Tasha Lynn Helton, Sioux City, Iowa, Summa cum laude; Kelsey Dawn Henry, Cresco, Iowa, Summa cum laude; Kelsie Kayleen Huebner, Hinton, Iowa, Magna cum laude; Ashley Tess Huntley, Estherville, Iowa, Cum laude; Steven C. Jenkins, Hinton, Iowa; Lyndsey Johnson, Sioux City, Iowa; Susan Kisa Wathum – Ocama Kamau, Otsego, Minnesota; Dongmi Kim, Seoul, South Korea; Brandi Holm King, Sioux City, Iowa, Magna cum laude; Lenard Karisa Kiriama, Sioux City, Iowa, Magna cum laude; Mikayla Landsness, Sioux Rapids, Iowa; Sophia Lord, Sioux City, Iowa, Cum laude; Monica Magana, Sioux City, Iowa, Magna cum laude; Kiesha Marie Marco, Ocheyedan, Iowa, Magna cum laude; Maureen Brigette McBride, South Sioux City, Nebraska; Polycarp Bwoma Momanyi, Rosemount, Minnesota, Magna cum laude; Tyler Nielsen, Hull, Iowa, Cum laude; Jolie Nkeshimana, Bujumbura, Burundi; Veronica Olachea, Sioux City, Iowa; Kaitlin Nichole Pauls, Manchester, Iowa, Summa cum laude, Valedictorian; Kyle Post, Rock Valley, Iowa, Summa cum laude; Jamie Ramirez Serna, Sioux City, Iowa; Justin M. Roach, Rockford, Illinois; Brandie S. Russell, Sioux City, Iowa, Cum laude; Joni Lynn Schrad, Johnston, Iowa, Cum laude; Logan Nancy Stolze, Merrill, Iowa, Cum laude; Erica Kay Thorn, Hartley, Iowa; Carina Ann Topf, Sioux City, Iowa, Magna cum laude; Anh Ngoc Tran, Sioux City, Iowa; Brittney Nicole Vondrak, Sioux City, Iowa; Ann K. Wendel, Sioux City, Iowa, Summa cum laude; Crystal Zamora, Hartley, Iowa

Candidates for Bachelor of Social Work Degree

Amanda Asay, Powell, Wyoming, Cum laude; Jessica Ann Carr, Eagle Grove, Iowa; LaNye Savanah Emerson, Sioux City, Iowa; Debra Goering, Sioux City, Iowa; Alissa Joy Greenwald, Collegedale, Tennessee, Summa cum laude; Maire Grupp, Sioux City, Iowa; Olga Lidia Guevara, Sioux City, Iowa, Summa cum laude; Jihan A. Hassen, Alexandria, Virginia; David Joseph Heim, Sioux City, Iowa; Kimberley Anne Henry, Fort Scott, Kansas, Magna cum laude; Jodi Ann Holmberg, Waseca, Minnesota; Nwanneka Vivian Ihefobi, Latham, New York; Carmen S. Johnson, Waterloo, Iowa; Kari Johnson, Le Mars, Iowa, Magna cum laude; SolAngel Lozada, Chicago, Illinois; Lorie MacIsaac, West Richland, Washington, Summa cum laude; Laura Lee Malcolm, Sioux City, Iowa, Summa cum laude; Chris Marfechuk, Flagstaff, Arizona; Kaylee M. Guevara Mateo, Sioux City, Iowa, Magna cum laude; Morgan Marie O’Hern, Sioux City, Iowa; Samantha Joleen McClintock, Otho, Iowa; Sarah Menzer, Roscoe, Pennsylvania, Cum laude; Esperance Namahoro, Johnston, Iowa; Emily Anne Nguyen, Sioux City, Iowa; Rigoberto Quintero, Crockett, Texas, Cum laude; Alexis M. Roach, Canton, Illinois, Summa cum laude; Dayna Ross, Portland, Oregon, Magna cum laude; Brenda Lynn Rumelhart, Guthrie Center, Iowa, Summa cum laude; Kayla Mae Vandromme, Sergeant Bluff, Iowa

Honors Criteria and Recognition

Summa cum laude means “with highest honor.” Magna cum laude means “with great honor.” Cum laude means “with honor.”

Students graduating summa cum laude had a cumulative grade point average of 3.90 to 4.00. Students graduating magna cum laude had a cumulative grade point average of 3.80 to 3.89. Students graduating cum laude had a cumulative grade point average of 3.70 to 3.79.



Tags: Campus, Academics, Graduation, BCU, Student Life, Commencement